Co můžu čekat?…
Každý jsme jiní, těžko najdeme dva identické jedince, natož fyzioterapeuty. Jako nejsou úplně stejní dva doktoři, nejsou ani fyzioterapeuté. Já jsem propojovač. Snažím se propojovat psychiku, psychosomatiku a celkově řeším životní styl.
Zpověď na začátek
Většinou se vás každý fyzioterapet na začátku zeptá na celou řadu otázek, které ani nemusí přímo souviset s problémem, se kterým přicházíte. Ano, jsme zvědaví, někdy až moc. Občas chceme vědět intimní věci, na které se vás před tím možná nikdy nikdo nezeptal. Tak proč to sakra chceme vědět? Protože všechno je v těle propojené. Já často lidem, které léčím, říkám, že v jedné ruce nenosíme mozek a ledviny a ve druhé kosti a svaly. Jsme jeden žijící celek.
Mnoho lidí, možná i vás, stále překvapuje, že i přesto, že je bolí záda a myslí si, že zdroj problémů a bolesti musí být přece v zádech, tak společně se svým fyzioterapeutem přijdou na to, že jako dítě upadli a mají někde pořádnou jizvu, na kterou již dávno zapomněli. A co teprve těch vyvrknutých kotníků? Nebo, že už nějakou dobu je pálí čůrání a mají zánět ledvin!
Striptýz
Poté přijde na řadu věta: „Tak se, prosím, svlečte do spodního prádla.“ Nebo: „Tak si odložte.“ Někdo se mě občas zeptá, jak hodně si má odložit, na to odpovídám: „Co nejvíc, ale spoďáry si můžete nechat.“
Osahávání
Nyní kolem vás fyzioterapeut poletuje jako včela kolem květu, možná se tváří zadumaně nebo si mluví pro sebe, já to občas dělám. Do toho sahá tady a támhle. NEDĚSTE SE! Nechceme Vás nepříjemne osahávat, potřebujeme si akorát zjistit svalové napětí, postavení vaší pánve nebo se podívat na křivku páteře.
Tělocvik začíná
Občas potřebujeme, abyste leželi na zádech, potom zase na břiše nebo na boku. Většinou to děláme proto, aby náš zásah do složitého komplexu těla byl skutečně účinný. Nemyslete si, my se u toho taky pěkně zapotíme! Já od svých lidí často slyším, když jim oznamuju, ať si odpočinou: „Taky si potřebujete orazit, že jo. “ A je to pravda.
Proces učení
Když Vám fyzioterapeut řekne: „Tady mi zatlačte, tady se opřete,“ a vy to hned nepochopíte, co po vás chceme, je to v pořádku! každý jsme jiní, já jsem taky na škole neuměla zapnout nitribřišní tlak a pomalu nevěděla, kde mám lopatku, opravdu, na mou duši. A kdo z nás si jako malý zavázal tkaničku u boty napoprvé? Já rozhodně ne! Takže trpělivost, přátelé. Všechno má svůj čas. Nejprve si to osaháte, potom přijde: „Aha, tohle Markéta myslela!“ A nakonec to používate jako by nic.
Domácí úkoly
Někdy se stane, že Vám fyzioterapeut rozdá domácí úkoly, vy přjdete domů a pamatujete si sotva polovinu. To je naprosto běžná praxe. Proto je dobré alespoň ze začátku navštěvovat vašeho fyzioterapeuta častěji. Já mám taky svoji osobní fyzioterapeutku, ke které pravidelně docházím na kontroly!
Vyděsilo vás to? Doufám, že ne. Věřím, že po tomhle vysvětlení se budete ke svému fyzioteareputovi nebo fyzioterapeutce těšit o to víc!