Ranní rituály

Ráno dělá den, za tím si stojím, a nejenom já. Jak vypadá Vaše ráno? Konkrétně prvních pár minut po probuzení? Ťípáte rozespale budík na mobilu nebo sjíždíte instagram, jako to občas dělám já? Nebo ráno otevřete oči a děkujete za probuzení, jako si přeju dělat já? Ano, zní to možná trochu ezo, ale kdo nám zaručil, že tu budeme do 100 let?

Jsem perfekcionalistka a občas i maximalistka, když mě to popadne, jsem schopna dodržovat všechno do puntíku vždy a všude. V praxi to znamená, že spím někde sice někde jinde, ale sotva se vzbudím, už se válím po podlaze a cvičím zadané cviky od své fyzioterapeutky, potom medituju a následně se jdu osprchovat ledovou vodou. Ano, tohle je stav ideál, který se ne vždy vydaří, ale zjistila jsem (a není to jen výplod mé mysli), že v momentě, kdy jsem na sebe tvrdá a dodržuju vše, tak jak jsem si to v hlavě nastavila, tak jsou mé dny krásnější a i já se dlouhodobě cítím lépe. Chce to jen vytrvat a nepovolovat!

Takže jak vypadá to moje ideální ráno?

Možná patřím k těm šťastlivcům, kteří z postele vstanou ihned a neodkládají budík. Hned po probuzení si dám sklenici teplé vody s citronem. Potom si jdu zacvičit pár svých cviků na podložku. A ideálně se ještě na závěr prodýchávám v tureckém sedu. Ne, nenazývám to vznosně meditací, protože to meditace rozhodně není. A na závěr se jdu zchladit ledovou vodou. Někdy to jde snáze, jindy se musím přemlouvat.

Bez čaje ráno nezačne

Jsem milovníkem čaje, žádný gurmán, užiju si černý čaj z Tesca nebo vybrané lístky z Japonska. Což mi připomíná úsměvný příběh ze Sri Lanky, kdy jsem zašla do jedné čajové továrny. Když jsem se průvodce zeptala, kam jde ten prach, rozumějte zbytky, které mladá slečna zametala z podlahy, odpověděl mi z úsměvem, že do čajových sáčků. Od té doby si na to vždycky vzpomenu, i když si dám pytlíkový čaj od Liptona.

Každopádně bez čaje moje ráno nikdy nezačne, ať spím kdekoli. Snídaně jsem schopná se vzdát, ale na čaji trvám, i když jsem v teplých krajích nebo pod stanem! Čaj musí být. Ať je léto nebo zima. Miluju ty okamžiky, kdy držím v ruce teplý hrnek s čajem, teda v ideální představě, někdy to vypadá, že jsem v polo-běhu a čaj popíjím při oblíkání nebo chystání si věcí.

Každý jsme jiný, ale v základě jsme si podobní. Čínská medicína tvrdí, že tělo potřebuje režim a já se s tím ztotožňuju. Je rozdíl, když začínám ráno s mobilem v ruce a sjíždím dokonalé fotky na instagramu jiných lidí nebo když naopak odhodím mobil hned po ránu a věnuju se jiným věcem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *