Bolesti krční páteře

Hodně lidem se to stalo, stane, možná stane. Prostě se ráno vzbudí a chtějí se otočit, ale ouha, nejde to. Sotva pohnou hlavou o píď do strany a navíc to strašně bolí. Znáte to? Já taky a to jsem fyzioterapeutka! Nebo Vás prostě už nějaký ten čas bolí anebo pálí krk a vy nevíte co s tím?

Z čeho všeho mě může bolest krk?

Příčin, proč Vás bolí krk může být hodně. Třeba krk přetěžujete, aniž byste si to uvědomovali. Schválně kolikrát za den mžouráte do obrazovky počítače a snažíte se protlačit hlavu skrz ní? Nebo kolikrát denně máte hlavu v předklonu?

Další možností jsou oslabené hluboké svaly, o tom se mluví skoro všude. Hluboké svaly nebo core jsou hodně omývané názvy, nejenom v mé sociální bublině. Prostě si představte místo páteře korálky na niti. Ty nitě jsou hluboké svaly.

Občas máme prostě jenom hodně naloženě a podvědomě taháme ramena nahoru a pod nánosem napětí se nám stahuje čelist a bolí nás celý krk.

Další specialitou je naše dýchání, někdy prostě jenom neumíme správně dýchat a zbytečně zapojujeme svaly, které bychom mohli používat jen, když si jdeme zaběhat a ne v klidu.

První pomoc, když není doma fyzio

Pokud se ráno vzbudíte a nemůžete otočit hlavu, můžete zkusit alespoň pár následujících triků:

Zachumlejte se

Vemte si doma šálu, froté ručník nebo cokoli najdete a obmotejte si to kolem krku. Hlava si odpočine a vy za chvíli taky. Svaly v první chvíli potřebují chránit

Zaktivujte hluboký svaly

Je potřeba zapojit hluboký svaly a zrelaxovat ty povrchový. Jak na to? Buď můžete jít na 4, kdy se snažíte o to, aby brada rovnoběžně s pánví a tlačíte hlavou proti zdi.

Zatejpujte si krk nebo lopatky

Nemám ráda berličky typu ortézy, tejpy a tak podobně, ale někdy se prostě nedá nic dělat a je potřeba říct tělu, co má dělat a trochu mu k tomu pomoct. Takže i v tomto případě tejpy někdy pomohou. Mně se osvědčil zatejpovat horní trapézy nebo lopatky, které tejp táhne dolů směrem k pánvi

Bolesti krku jsou nepříjemné, ale pořád s nimi můžeme pracovat a my fyzioterapeuti Vám s tím můžeme pomoct!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *