Víte jaká je definice zdraví? Dle WHO je to stav kompletní fyzické, duševní a sociální pohody. Tak a teď si nalejme čistého vína, kdo z nás je tedy úplně zdravý? Já rozhodně ne. Všichni hledáme recepty na štěstí , čteme seberozvojovou literaturu, učíme se jazyky, finanční gramotnost, hledáme co víc bychom pro sebe mohli udělat, a přitom je to tak jednoduchý. Tak jednoduchý, že na to všichni kašleme. Co takhle dodržovat základy, ale pokud možno každý den?
Dobře jíst a pít
Když se mě lidi v ordinaci ptají, co mají jíst, aby vypadali tak skvěle jako já, odpovím, že nevím, ale že mi vyhovuje jíst podle čínské medicíny. Což znamená, že začínám den polévkou miso nebo vajíčkama. Nevyhovuje mi studený jogurt, protože mě zahleňuje. Mám ráda něco teplého, ať už je ráno teplo nebo zima a snažím se dát si každé ráno skleničku s vodou a citronem, když ho teda zrovna mám doma. Mám to štěstí, že nemám chuť na sladký, ale k tomu jsem taky musela dojít až časem, zato jsem závislá na kávě a piju ji skoro každý den, jenže o to víc se snažím pít čistou vodu, občas magnezii nebo vincentku, hlavně když to přeženu s alkoholem, což je samozřejmě výjimečné. Hodně mi pomohlo nezakazovat si věci. Ano, čtete dobře, protože dřív, když jsem si zakázala sladké nebo víno, o to víc jsem po tom bažila. Teď si nezakazuju nic a mé tělo většinou stejně vyžaduje zeleninu, zeleninové šťávy a hodně vody.
Dobře spát
Ať se přihlásí, kdo spí každý den více jak 6 hodin? Po přečtení knížky proč spíme jsem dospěla k závěru, že pokud nezačnu víc spát, tak se asi stáří vážně nedožiju. A je pravda, že když pár dní málo spím, jsem protivná, jím špatně a je zaděláno na začarovaný kruh, ze kterého není úniku.
Hýbat se! Hýbat se! Hýbat se!
Ne nadarmo se říká, že ve zdravém těle zdravý duch. Kdybych téhle větě nevěřila, tak nemohu být fyzioterapeutka, protože dle mé klinické zkušenosti jasně vyplývá, že psychická pohoda jde ruku v ruce s fyzickou pohodou. Já jsem se díky karanténě naučila chodit tak, že ujdu v průměru sto kilometrů za týden, plus fyzická aktivita. Protože chci jít jiným příkladem chodím taky k fyzioterapeutce a snažím se cvičit každé ráno.
Chce to klid a nohy v teple…
Jestli existuje na světě někdo, kdo nefetuje a nikdy nezažil žádné trápení, ať mi pošle číslo, zajímá mě recept na okamžité a trvalé štěstí. Jak se vy staráte o své duševní zdraví a psychickou pohodu? Chodíte do přírody, meditujete? Tvoříte něco, co milujete? Sportujete? Nebo všechno dohromady? Pro mě je to pořád běh na dlouhou trať, jsou dny, kdy jsem ve flow, a potom dny, kdy se mi ani nechce vylézt z postele. Potom je celý den zahalen do černočerné tmy. To vypadá tak, že brečím, jak želva, lituju se, jaký je to strašný, než samu sebe zkoučuju a řeknu si: „Tak jo, stačilo, pojď zas něco dělat.“
Pár přátel stačí mít…
Není nad to mít kolem sebe lidi na stejné vlně, kteří tu jsou když je všechno růžový, ale nevykašlou se na vás, když Vám někdo zlomí srdce nebo prostě nemáte svůj den. To je za mě základ opravdového, šťastného života. Jenže takový přítel se nezjeví zčista jasna. Jestli mě něco naučil můj první přítel, tak je to „strategie“, jak pečovat o vztahy a vytvářet dlouhodobé, přátelské vazby.
Být zdravý a šťastný vlastně není nic složitého, ale co pro to děláme, abychom byli skutečně v pohodě? Kdo z nás pořád dobře jí, dobře spí, hýbe se a pečuje o svoji psychickou pohodu? Nevadí, že někdy selžeme, rok má třistašedesátpět dní a každý den začíná naše nová šance!