„Pane Bože, Markét, cos dělala?“ vyděsila se moje kamarádka, když viděla moje fialový záda a fleky po celém těle. „Ne, to nic, to jen baňky, “ uklidňovala jsem ji s bolestivým zasyčením, protože mě záda ještě pálila. Když mi po týdnu vylezly první modřiny, ptal se můj kamarád, kde jsem se zase vytřískala na kole…
O baňkách panují různé fámy. A ano, přiznejme si, že aplikace baněk nespadá zrovna do kolonky evidence based medicine, tedy založeno na vědeckém podkladu. Baňky spadají do alternativního způsobu léčení čínské medicíny, která je založena hlavně na empirii.
Někteří fyzioterapeuti baňky využívají, někteří ne. Já občas ano, i na sobě. Poprvé jsem se s nima setkala na týdenním semináři a byla to vážně jízda pracovat s otevřeným ohněm a sklem zároveň.
Baňky vnímám jako prostředek k rozvolnění a uvolnění měkkých tkání, protože aby všechno fungovalo tak, jak má, je potřeba aby po sobě kůže, podkoží a svaly volně klouzaly. Proč? Protože potom se můžeme volně pohybovat a zároveň cévy a nervy krásně proudí. Napadá mě přirovnání k D1. V momentě, kdy se stane nehoda, auta nemohou jet, takže když jsou v našem stažené měkké tkáně, nervy a cévy nemohou proudit. Tohle se mi na baňkách líbí, protože potom může lymfa odnést všechny metabolity.
Někteří alternativní léčitelé se na baňky navíc dívají jako na prostředek, který umožňuje zdetoxikovat tělo, kdy se z kůže odplaví veškeré nánosy a vyčistí se doslova tělo i duše.
Já sama mám s baňkami mnoho zkušeností a ne vždy jsou příjemné. Naposledy jsem přišla domů jako zbičovaný kůň a spala jsem jako princezna na hrášku. Ale já jsem prostě masochista.
Ale i přesto si myslím, že je to jako se vším, buď mohou mít baňky blahodárný účinek nebo ne, záleží jak k tomu přistoupíme.