Je to tak těžký, a přitom je to taková blbost. Dýchání. Možná si pokládáte otázku, proč je okolo toho takový humbuk, a jestli je možné vůbec špatně dýchat? Kdybych se nezabývala tělem, a jak ho vylepšit, aby jsme se v něm cítili zase o chlup lépe, tak si tu samou otázku kladu taky. A taky mám za ty roky pořád co vylepšovat, věřte mi. Ale víte, že bránice, jakožto hlavní dýchací sval může ovlivnit tepovku (to, jak nám buší srdce) nebo krevní tlak? Ano, A dýchání toho umí mnohem víc. Naše tělo je prostě propojené, a je jasné, že když jsem ve stresu a napětí, dýchám jinak, než když ležím a usínám nebo si čtu knížku. Navíc dýchání ovlivňuje celou řadů dalších dějů v našem těle a to, jakým způsobem dýcháme zase ovlivňují svaly, které na první pohled s dechem nemají vůbec nic společného.
Minule jsem nakousla léčivé dýchání a teď bych se chtěla vrhnout trochu na praxi. Je jasné, že i když Vám vše detailně popíšu, tak to není stejné, jako kdybychom spolu seděli v ordinaci. Ale pořád lepší než nic!
Bránice
Bránice je složena z příčně pruhované svaloviny, takže ji můžeme ovládat vůlí, což je ta dobrá zpráva. Ta horší je, že mnoho z nás ani neví, kde je nebo jak ji správně používat. Bránice je jeden z nejdůležitějších svalů v těle to mi věřte. A cože ten zázračný sval umí? Když to hooodně zjednodušíme, tak pokud je vše v pořádku, roztahuje spodní žebra do šířky, a tím zvyšuje nitrobřišní tlak. Jenže mnoho z nás pohybuje hrudníkem pouze nahoru a dolů, není to náhodou i váš případ?
Zkuste si jednoduchý test: Dejte ruce zeshora na ramena a volně, klidně dýchejte. Zdůrazňuju volně klidně, žádné maximální nádechy. Opírají se vaše ramena do rukou?
Druhá zkouška může být tato: Položte si dlaně pod prsa a nad prsa, zhruba uprostřed. Co se děje s rukama? Pohybují se nahoru a dolů nebo se vůbec nehnou? Ideálně by se neměly vůbec hýbat.
Jak aktivovat brániční dýchání?
Sedněte si tak, že máte nohy zhruba v 90 st. a opřená celá chodidla. Dejte ruce v bok a položte siruce do měkkého prostoru mezi tvrdý hrudník atvrdou pánev. Narovnejte se (představte si, že z vašeho zadku a z vaší hlavy vedou provázky). Pánev, hrudník a hlavu máte v jedné rovině nad sebou. Volně se nadechněte a z výdechem pootevřete pusu a zasyčte co nejdelší šššššššš….Potom se volně nadechněte do dlaní a opět s výdechem zasyčte. Všechno dělejte volně a pomalu.
Jak na tuhý hrudník?
Většina z nás má hrudník nepohyblivý a tuhý jako železnou tyč. Takže jak na něj? Vsedě si položte dlaně na kolena a vyhrbte se, nadechněte mezi lopatky 2-3x a narovnejte se.
Další možností je sednout si na paty , opřít čelo o zem a vytáhnout ruce před sebe, teď se zkuste nadechnout a vyhrbit mezi lopatkama, a potom s výdechem tlačit prsa k zemi, aby vznikla co největší díra mezi lopatka.
Pamatujete si ještě, když jsme ve školce cvičili kočičku? Opíráte se o dlaně a o kolena a máte narovnanou páteř. Výborně. Teď se vytočte za jednou rukou a zpátky. Stačí opravdu málo, lopatky se nesmí přibližovat k sobě.
K tomu, jak vylepšit dýchání bych mohla psát a mluvit ještě zítra. Platí jedno. Chce to trénovat a zkoušet.