Vyléčí všechno masáž?

Mnoho z nás, fyzioterapeutů, je na slovo masáž nebo masérka nebo masér alergický. Dlouhou dobu jsem s tím termínem válčila i já. Tohle jedno konkrétní slovo ve mně vyvolávalo vztek a zlost. Sama pro sebe jsem si říkala: „Tak to je paráda, já se tady dřu s neurofyziologií, diagnostikou, anatomií nebo vymýšlením, kde je ten zatracený problém a jsem obyčejná masérka?!“ Nemyslím to špatně vůči lidem, kteří se masážemi živí, v žádném případě. Vždyť i já sama mám ve svém okolí hodně lidí, které masáže dělají a i já sama na masáže chodím, ale k tomu všemu se dostaneme…

Je masáž jenom „prohňácávání“ těla?

Rozhodně NE! Kdo se dokáže během masáže plně "upřítomnit" a uvolnit, získává další benefity, než jsou jenom roztékající se svaly, uvolněné tělo a žádná bolest. Pokud se dokážeme plně uvolnit a vnímat doteky osoby, která masáž provádí, dostaneme se úplně do jiných sfér a tím nemyslím žádný ezo koutek, ale prach obyčejné zrelaxování našeho softwaru, tedy mozku,  který nás řídí.

Rozhodně NE! Kdo se dokáže během masáže plně „upřítomnit“ a uvolnit, získává další benefity, než jsou jenom roztékající se svaly, uvolněné tělo a žádná bolest. Pokud se dokážeme plně uvolnit a vnímat doteky osoby, která masáž provádí, dostaneme se úplně do jiných sfér a tím nemyslím žádný ezo koutek, ale prach obyčejné zrelaxování našeho softwaru, tedy mozku, který nás řídí.

Je jedno ke komu půjdu na masáž?

Nemyslím si, já sama jsem zažila masáž, kdy jsem byla křečovitá a nedokázala jsem se za Boha uvolnit, ba naopak, ještě jsem se více stahovala a byla pořád ve střehu, co se zase bude dít a to jsme dostala doporučení! Kouzlo výběru Vám asi předat nedokážu, nevím, jaký je klíč k tomu, abychom se dostali do rukou “ té správné osoby“, ale já razím jednu teorii, podle které se řídím a tou je, že člověk, který na mě bude sahat, intimně se mě dotýkat mi musí být víc, než sympatický a rozhodně tím nemám na mysli, že je to vymykaný plavčík z pobřežní hlídky, prostě mi v jeho nebo její přítomnosti musí být dobře.

Je bolest při masáží ok a jak často mám chodit?

Bolest je ošemetná, co člověk, to jiný názor, záleží také, co od masáže očekávám, pokud jsem sportovec, který zná bolest během tréninku jako své boty, asi s nějakou tvrdší, sportovní masáží nebude mít problém, ale pokud jsem přetížená maminka, která na sebe nemá čas, tak si možná zasloužím trochu rozmazlování a péče. Každý si musí vybrat dle svého..

Ale i tak nezastávám názor, že co bolí a tím myslím opravdu bolí, to sílí. Protože pokud se nedokážete uvolnit a podvědomě se křečujete, nedosáhenete efektu, který chcete. Mluvím ze své praxe a praxe mých klientů.

Intenzita je na Vás, někdo si dopřává masáž každý den, ale rozhodně nesouhlasím s názorem, že budu každý týden chodit na masáž a mé tělo se spraví. Pokud chci, aby můj pohybový aparát byl „špígl nýgl“, je potřeba něco pro to dělat a cvičit! Samo se to nespraví. Já sama chodím na masáž jednou měsíčně a k tomu navštěvuji fyzioterapeutku a cvičím si doma každý den.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *